• Paczka dla powodzian

Drodzy Parafianie,

Zachęcamy do dołączenia się do akcji Caritas „PACZKA DLA POWODZIAN”.

Osoby, które chciałyby udzielić wsparcia rzeczowego powodzianom, mogą to uczynić przynosząc paczki (lub produkty do paczki) do salki Caritas w następujące dni:

• wtorek i środa (24. i 25. września)
    • w godzinach 17.00-19.00.

Jak przygotować paczkę? -> zobacz tutaj

Co powinno znaleźć się w paczce?

DOKŁADNA LISTA produktów to:

Szczegóły akcji znajdują się na stronie: Caritas – paczka dla powodzian

Można również przynieść do nas następujące rzeczy z AKTUALNEJ listy potrzebnych artykułów przygotowanej przez Caritas:

• ścierki, mopy, wiadra
    • nowe kalosze, odzież robocza
    • rękawice gumowe za łokcie i rękawice robocze
    • nowe: ręczniki, koce, śpiwory

Prosimy NIE przynosić rzeczy spoza listy.

Parafialny Zespół Caritas
    Młodzieżowe Koło Carita

• Dobry Piknik Rodzinny

W niedzielę 9 czerwca organizujemy w naszej parafii Dobry Piknik Rodzinny. Już teraz zachęcamy zarówno do udziału w Pikniku jak i do włączenia się w przygotowania.

Osoby chętne do pomocy w przygotowaniu miejsca piknikowego oraz w pieczeniu ciast mogą zgłaszać się do organizatorów pikniku pod numerem telefonu: 662 124 937.

• Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia

Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […]

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić».  Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

Podpisali
    Członkowie Rady Stałej
    Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 2 maja 2024

Za zgodność:
    bp Artur G. Miziński
    Sekretarz Generalny
    Konferencji Episkopatu Polski

• Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego – 2023

UROCZYSTE SKŁADANIE PRZYRZECZEŃ DUCHOWEJ ADOPCJI DZIECKA POCZĘTEGO 10 GRUDNIA NA MSZY ŚW. O GODZ. 13.00.

• wszystkie materiały dostępne są przez cały tydzień na stolikach, pod chórem i w kruchcie
    • deklaracje Duchowej Adopcji (podpisane lub puste – anonimowe) wrzucamy do skrzynki, która znajduje się w kruchcie
    • na mszę św. przynosimy świece, które będą odpalone od Paschału
    • formułę przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego wypowiadamy razem przy ołtarzu lub w pozostając ławce